امروزه اینترنت اشیا  (Internet of Things) دیگر یک مفهوم تخصصی نیست. حداقل اسم آن چند باری در روز  به گوشمان میخورد. وقتی که می خواهیم درمورد آن بیشتر بدانیم و دست به دامن گوگل می شویم، اکثر تعاریف ارائه شده بسیار تخصصی هستند. در آخر، با ذکر جمله ی “خب که چی؟!” همه ی تب ها را می بندیم. اما این تضمین را به شما می دهیم که جای خوبی آمده اید! در این پست قصد دارم IoT را به ساده ترین شکل ممکن تعریف کنم و ببینید که چگونه می تواند بر شما و سبک زندگی تان اثر بگذارد.

تعریف ساده و غیرتخصصی IoT

شما الان این مطلب را با چه ابزاری می خوانید؟ شاید روبروی کامپیوتر نشسته اید یا گوشی همراه و یا تبلت به دست دارید. در هر صورت، این وسیله به اینترنت متصل است.
اتصال به اینترنت مسئله شگفت انگیزی است و مزیت هایی را به زندگی ما تزریق کرده. احتمالا گوشی های تلفن همراه را قبل از هوشمند شدن به خاطر می آورید. با استفاده از آنها می شد تماس برقرار کرد یا پیام های کوتاه فرستاد. اما حالا گوشی های هوشمند مثل یک دوست برایمان هستند. بدون آن ها نمی توان فیلم تماشا کرد، کتاب خواند یا با دوستان دیگر از هر جای دنیا تماس تصویری برقرار کرد. البته اینها گوشه ای از قابلیت های گوشی هوشمند هستند.

یه مطلب با حال دیگه ! ؟
سیستم امنیتی هوشمند خانه های هوشمند

نکته اینجاست که وصل کردن هر چیزی به اینترنت، مزایای متحیرکننده زیادی را به همراه خواهد داشت. همه ی ما این مزایا را با تلفن همراه هوشمند، تبلت و لپ تاپ خود مشاهده کرده ایم اما این مسئله برای همه چیز صدق می کند. بله، همــه چیــز!

اگر بخواهم IoT را در یک جمله تعریف کنم: اینترنت اشیا یعنی متصل کردن هر چیزی در دنیا به اینترنت. فکر می کنم دیگر به خاطر پیچیدگی تعریف گیج نشده اید و حالا گستردگی موضوع به قدری است که نمی توانید چیزی درمورد آن متصور شوید. نگران نباشید. آن را هم در ادامه حل می کنیم.

IoT چگونه کار می کند؟

یک سیستم کامل IoT از چهار بخش مجزا تشکیل می شود: سنسور/ دستگاه، اتصال، پردازش داده ها و رابط کاربری. در ادامه، چگونگی عملکرد اینترنت اشیا از طریق این چهار بخش را توضیح می دهیم.

  • ابتدا، سنسور یا دستگاه حاوی چند سنسور، اطلاعات را از محیط جمع آوری می کند. این اطلاعات ممکن است به سادگی میزان دما یا پیچیدگی بررسی ویدیو باشد.
  • سپس، اطلاعات به ابر یا کلود ارسال می شوند. سنسور یا سنسورها می توانند از طریق روش های مختلفی مثل سلولی، ماهواره ای، وای فای، بلوتوث و شبکه دوربرد با توان پایین (LPWAN) اطلاعات را به ابر منتقل کند یا مستقیما با اترنت به ابر متصل شود.

انتخاب بهترین گزینه به کاربرد خاص IoT بستگی دارد اما همه ی آنها یک کار را انجام می دهند: انتقال داده ها به کلود یا ابر.

  • وقتی داده ها به کلود می رسند، نرم افزار پردازش هایی را روی آن انجام می دهد. کلود ممکن است خیلی ساده باشد. تنها میزان دما و مقایسه آن با دمای مطلوب خانواده را بررسی کند. و یا مانند آنهایی که تصویر دوربین های امنیتی را برای پیدا کردن مزاحم چک می کنند، پیچیده باشد.
  • در آخر، اطلاعات به نحوی برای کاربر نهایی قابل استفاده می شوند. این کار ممکن است با یک هشدار (ایمیل، sms، زنگ خطر و غیره) صورت بگیرد. برای مثال، زمانی که دمای سردخانه در یک کارخانه خیلی بالا برود، یک پیام هشدار به گوشی فرد متصدی ارسال می شود. بسته به کاربرد سنسور و تنظیمات آن، شاید کاربر اقدام به انجام کارها از راه دور و با استفاده از گوشی همراه هوشمند کند. و یا سنسور بطور خودکار، کارها را انجام دهد (مثلا دمای سرد خانه را تا حد مطلوب کاهش دهد).
یه مطلب با حال دیگه ! ؟
امکانات یک خانه هوشمند

چرا IoT مهم است؟ آیا نقشی در زندگی ما ایفا می کند؟

در کل، IoT سطح آگاهی ما از دنیای اطراف را بالا می برد و پلتفرمی است که به تغییر شرایط در محیط واکنش نشان می دهد. مانند ظهور خودِ اینترنت، اینترنت اشیاء کاربردهای زیادی دارد. که آنها را می توان از کوچک تا درشت و از بی اهمیت تا بسیار مهم طبقه بندی کرد. در اینجا، به کاربردهای بزرگ و مهم آن می پردازیم.

ستاد بحران هوشمند

  • قابلیت پیش بینی با دقت بر جزئیات،
  • سرکوب شرایط مسبب آتش سوزی جنگل ها قبل از اینکه از کنترل خارج یا حتی شروع شوند،
  • قادر به ساختن تیم های ستاد بحران و امداد رسانی برای سریع ترین واکنش در برابر مدیریت تخلیه مناطق مورد نظر؛

همه ی این ها خدماتی هستند که IoT در مواقعی مثل بروز زلزله، سیل، بهمن و سایر بلایای طبیعی می تواند به ستاد بحران ارائه دهد.

مدیریت شهری هوشمند

اینترنت اشیاء با اتوماسیون و خودکار سازی مدیریت ترافیک شهرها و شهرستان ها؛ ایجاد پارکینگ های هوشمند؛ خودکار سازی استفاده از امکانات، تولید و توزیع در مقیاس بزرگ در کنار کاهش پسماندها و ضایعات می تواند مدیریت شهری را با توجه به ظرفیت ها و سیستم های موجود بهبود بخشد.

مراقبت هوشمند از سلامتی

اینترنت اشیا وجود لباس هایی برای تشخیص مشکلات سلامتی قبل از بروز آنها، آماده کردن داروهای حیاتی در مواقع ضروری برای بیمار و خبر کردن اعضای خانواده بیمار در مواقع لزوم را ممکن می سازد.

خانه هوشمند

شاید بتوان گفت که IoT بیشتر و زودتر از هر مکان دیگری، به خانه ها نفوذ کرده است. وجود یخچال، لباسشویی، اسپیکر و وسایل هوشمند دیگر برایمان به قدری عادی شده که شاید به نحوه عملکرد و منشا هوشمند بودنشان فکر نکنیم. به تازگی، IoT در گجت های دیگری مثل پرده هوشمند، سیستم امنیتی هوشمند، سنسور دما و رطوبت هوشمند و بسیاری تجهیزات دیگر به خانه های هوشمند راه پیدا کرده و باعث افزایش رفاه و راحتی شده است.

یه مطلب با حال دیگه ! ؟
امکانات یک خانه هوشمند

اینترنت اشیا صنعتی چیست؟

اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) یا انقلاب صنعتی چهارم نام هایی هستند که به کاربرد تکنولوژی اینترنت اشیا در فضاهای تجاری اطلاق می شوند. مفهوم IIoT مشابه IoT است و در آن، ترکیبی از سنسورها، شبکه های بی سیم، داده ها و آنالیزهای گسترده برای سنجش و بهینه سازی پروسه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر IIoT در کل زنجیره تامین به کار گرفته شود و نه تنها در چند کمپانی، حتی با تحویل زودتر از موعد مواد و مدیریت تولید از ابتدا تا پایان، تاثیر آن چند برابر می شود. افزایش بهره وری نیروی کار و صرفه جویی در هزینه ها دو هدف اصلی هر کسب و کاری هستند اما اینترنت اشیا صنعتی می تواند جریان های درآمد جدیدی را برای هر تجارت ایجاد کند.

هرچه تعداد اشیاء متصل به اینترنت افزایش می یابد، محل زندگی و کار ما پر از محصولات هوشمند می شود. به زودی، بعضی ها با آغوش باز از عصر جدید اشیا هوشمند استقبال خواهند کرد و بعضی ها حسرت روزهایی که یک صندلی فقط یک صندلی بود را خواهند خورد. شما جزء کدام دسته خواهید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *