سیستم نمای اسپایدر متشکل از قطعات و عضوهای عنکبوتی شکل از جنس استنلی استیل می باشد.
نمای اسپایدر نوعی از سازه اسپایدر و نوعی شیشه ای مدرن است که در آن شیشه بوسیله ی قطعات اسپایدری به سازه متصل می گردد.کاربرد اصل این نما در ساختمان های تجاری و اداری بوده و در صفحه ی شیشه هیچ گونه سازه عمودی و افقی مشاهده نمی شود.

انواع سیستم ساختار سازه ای نمای اسپایدر:

1)سیستم سازه ای فلزی

2)سیستم سازه ای کابلی

3)سیستم سازه ای شیشه ای

که هرکدام با توجه به کاربری ساختمان و هزینه از آن استفاده می شود.

مزایای اسپایدر:

1)وزن کم سازه و اتصالات

2)شفافیت یکپارچه نما

3)سادگی جزئیات اجراء

4)امکانات ایجاد سطوح پیچیده بدون نیاز به فرم دهی سازه

5)تنوع سیستم های زیر مجموعه ی نمای اسپایدر

6)مقاومت در برابر نیروهای زلزله از طریق امکان

7)حرکت پنل های شیشه در روتل ها

شیشه اسپایدر دوجداره با کمک نوعی اورنیگ که در حفاظ گازدار شیشه قرار می گیرد می توان تا شیشه های 4جداره گازدار و لمینیت نیز تولید نمود.

در حال حاضر در ایران بزرگترین شیشه سکوریت لامینه قابل تولید ، 7متر طول و 2.4 عرض دارد.

انواع سازه های پوسته نمای اسپایدر:

1)اسپایدر با سازه خرپا فلزی:در این روش خرپافلزی جهت حمل بار مرده و بار دینامیکی طراحی شده و اسپایدرها با جوش پاپیچ بر روی این سازه نشسته و بار را منتقل می کنند.

2)اسپایدر کابلی:در این روش سازه ای از کابل به صورت که این و تور یا خرپا وظیفه نحمل بار و انتقال آن به تکیه گاها را برعهده می گیرد.ویژگی خاص این نما زیبایی منحصر به فرد می باشد.تولید این قطعات هنوز در کشور امکان پذیر نیست و معمولا به کشور چین یا ترکیه سفارش داده می گردد.

3)سازه های اسپیس فریمspace frame :فرم های هندسی منظمی می باشند که به طور متحد در کنار یکدیگر قرار می گیرند.با ترکیب اسپیس فریم می توان سازه های متنوعی را با سرعت بالا و به صورت پیش ساخته ایجاد نمود.اسپیس فرم ها به وسیله بست ،گویی یا قطعات جوشکاری شده و به یکدیگر متصل می شود و شکل و سازه محکم و زیبایی را خلق می کنند که به واسطه شکل و ساختار هندسی خرپایی و متحمل کردن نیرو در جهات مختلف باعث استحکام سازه می گردد و برای ساخت انواع فضاها از قبیل دیواره سالن ها، سقف اسکای لایت و….کاربرد دارد.

4)فین گلس:در این نوع نما انتقال بار به سازه توسط یک تیغه شیشه ای دو یا سه لایه صورت می گیرد.حاصل کار ظرافت و زیبایی و شفافیت فوق العاده است و طبق ضوابط و آیئین نامه های ایران ساخته شود تا در مقابل زلزله قابل دفاع باشند.