آنچه که باید درباره ی طراحی اجرای نما بدانیم

طراحی اجرای نما در یک ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا اولین عنصری است که روی مخاطب اثر میگذارد در نتیجه باید فکر شده و بر پایه اصول و قواعد خاص انجام شود.

طراحی اجرای نما یک بنا هویت آن را در دید اول به بیننده نشان میدهد.

همانطور که معمولا یک فرد در نگاه اول از روی لباسش قضاوت میشود، در بخش سازه و ساختمان نیز قبل از دکوراسیون داخلی، طرح نمای بیرونی مورد قضاوت قرار میگیرد؛ پس هر چه طرح و اجرای نمای بیرون زیبا تر و حرفه ای تر باشد، در نظر بینندگان ارزش بیشتری پیدا می کند.

گیرایی و زیبایی ملک و ساختمان شما ارتباط مستقیمی با چشم اندازی دارد که از طراحی نمای ساختمان بعد از اجرا عرضه میشود.

دربخش طراحی اجرای نما مهم تر از طراحی نما، چگونگی اجرا آن است. زیرا در طراحی اگه اشتباهی رخ دهد قبل از مرحله ی اجرا میتوان آن را اصلاح کرد اما در اجرای نما اگر اشتباهی رخ دهدیا قابل درست شدن نیست یا اصلاح آن مستلزم صرف وقت و هزینه مازاد است، پس بهتر است از تجربیات شرکت دکوراسیون ما در این زمینه بهره بگیرید.

به هر حال فرآیند طراحی و اجرای نما با طراحی نما در اتوکد به تنهایی میسر نیست و نکات مختلفی را باید در حین کار در نظر داشت.

طراحی نمای ساختمان

امروزه طراحی نمای لوکس و مقاوم از مهمترین دغدغه های طراحان ومعماران می باشد. طراحی نما منظره ی ساختمان را جذاب و دلنشین می کند.علی رغم این که برای داشتن طراحی نمای مناسب باید اصول و قواعدی را رعایت کنیم.

طراحی نما

انتخاب مصالح مناسب

انتخاب مصالح برای نمای ساختمان یکی از مهم ترین اصول طراحی نما است. اگر می خواهید نمای ایده آل و منحصر به فردی در اختیار داشته باشید باید بدانید چه مصالحی استفاده کنید.

توجه به بافت منطقه و تنوع رنگ

یکی از معدود عیب هایی که معماران در طراحی نما به آن اهمیت نمی دهند برسی بافت منطقه می باشد.

برای مثال یک ساختمان آجری  کنار یک ساختمان سنگی اصلآ منظره ی خوشایندی به حساب نمی آید.

البته چندان کار سختی نیس فقط در هنگام طراحی و دیزاین نمای ساختمان باید به بافت منطقه توجه کنیم تا ساختمان ما درکنار خاص بودن با ساختمان های کناری هماهنگ باشد.

سادگی نمای ساختمان

در طراحی نمای ساختمان های بلند وچند طبقه، خوانایی وساده بودن ساختمان مهم ترین فاکتور به شمار می رود. زیرا تنوع به خرج دادن بیش از اندازه باعث از دست رفتن سادگی ساختمان شما می شود. پیشنهاد می شود برای نمای ساختمانی زیبا از نمای تک رنگ خارجی و یا برای کاهش یکنواخت بودن نما، از یک یا دو المان شاخص استفاده کنید.

طراحی نما

نورپردازی نما

در نورپردازی طراحی نما نباید افراط شود! نه آن قدر شدید که باعث آزار و اذیت ساکنین شود و نه آن قدر کم که ساختمان تاریک شود. بهتر است رنگ نور با رنگ متریال کاملا هماهنگ باشد.

روش های متفاوتی برای نورپردازی در ساختمان وجود دارد از جمله:

  1. نورپردازی خشن
  2. نورپردازی یکپارچه
  3. نورپردازی داخلی و خارجی 

طراحی نما یکی از مهمترین کارهایی است که ما در آسال سازه پرگاس انجام می دهیم، طراحی نما چهره ساختمان ها است و ما به آن اهمیت ویژه ای می دهیم.

طراحی نما در واقع پوشش وهویت یک بنا می باشد که سبک آن معمولا مورد نظر کارفرمایان می باشد، اما عواملی مانند اقلیم و کاربری ساختمان در طرح نهایی نما تاثیر گذار است.

طراحی نما کلاسیک

به تازگی و خوشبختانه در ایران طراحی نما جایگاه خود را بازیافته و به سمت امیدوار کننده ای پیش می رود، طراحی نمای کلاسیک بر گرفته از سبک های ایرانی نظیر طراحی با آجر، پیرنیش و سایه گیر، کاشی و استفاده از نماد های سنگی الگو گرفته از تخت جمشید، شمایلی کاخ مانند می دهد که به شدت زیبا و اصیل است.

طراحی نما مدرن

این روز ها با صنعتی شدن شهرها تمایل قشر جوان به طراحی نمای مدرن بیشتر شده است، طراحی ظاهری مدرن و برگرفته از علم و تکنولوژی باعث شده طراحی نما مدرن طرفداران زیادی برای خود به همراه داشته باشد.

همانطور که گفته شد طراحی نما، ظاهر ساختمان قبل از وارد شدن به ساختمان را خواهد داشت، پس اگر قصد دارید طراحی داخلی ساختمان را به رخ بیننده بکشید، باید نمای ساختمان را به نحوی طراحی و اجرا کنید که شکوه وعظمت نمای داخل ساختمان و دکوراسیون داخلی را منعکس کند، پس اجرای نمای ساختمان با مسالح با کیفیت و متریال برند، ضمن زیباتر کردن طراحی نما، اصالت ساختمان را ثابت و ارزش آن را نیز بالا میبرد.

به اطلاع می رساند، شرکت آسال سازه پرگاس با شماره ثبت ۵۰۸۲۷۷ آمادگی دارد طراحی نمای ساختمان و طراحی ساختمان های مسکونی و تجاری را با بروز ترین طرح های کلاسیک و مدرن و یا پست مدرن و همچنین اجرای نما با متریال با کیفیت و برند به انجام برساند.

عوامل موثر در طراحی اجرای نما

عواملی مانند؛ مصالح مصرفی متناسب با آب و هوای منطقه و فرهنگ و پیشینه ی تاریخی آن در طراحی و اجرا نما بسیار مهم است زیرا:

  • آب و هوا و مصالح: آب و هوای منطقه ی ساخت بنا آیتمی است که که بر روی مصالح انتخابی در بخش اجرای یک ساختمان اثر میگذارد. زیرا هر چقدر هم طراحی اجرای نما زیبا و عالی و بدون نقص باشد اگر در منطقه ی مناسب آب و هوایی با مصالح سازگار با آن منطقه اجرا نشود بعد از گذر زمان دچار نقصان شده و تمام زیبایی خود را از دست میدهد.
  • فرهنگ و پیشینه ی تاریخی منطقه : طراحی یک بنا باید متناسب با فرهنگ و همچنین بناهای مجاور آن باشد. مثلا در شهر اصفهان در منطقه ای که تمام بنا ها قدیمی هستند یا به سبک کلاسیک ساخته شدند شما نمیتوانید ساختمانی مدرن برای آن منطقه طراحی کنید زیرا در حالت کلی این تضاد و نا همخوانی جلوه زیبایی نخواهد داشت.