گروه مهندسی و معماری آپاروف مجری انواع بازسازی ساختمان،سقف کشسان و نور پردازی و سیستم هوشمند ساختمان ( هوش مصنوعی) در ایران و کشورهای همسایه می‌باشد

تماس با ما : 02188195125 info@aparoof.com

مورد مطالعه

نمونه کار هوشمند سازی ساختمان آپاروف

نمونه کار هوشمند سازی ساختمان آپاروف

مدت زمان اجرای پروژه : 90 روز

تعداد واحد ها :20 واحد

تعداد طبقات:5 طبقه

نوع کاربری : مسکونی

نوع نورپردازی :بازسازی با طرح مدرن با متریال برند

 

بررسی روش طراحی و اجرای هوشمند سازی ساختمان

عبارت خانه هوشمند یا هوشمند سازی ساختمان (BMS) یا به اختصار Building management System سیستمی است که توسط آن میتوان وسایل داخل خانه یا ساختمان را بصورتی هوشمند مدیریت و کنترل کرد. در واقع سیستم هوشمند این امکان را بصورتی راحت و پیشرفته در اختیار کاربر قرار می دهد و همچنین در مصرف انرژی ساختمان نیز صرفه جویی نموده و باعث افزایش امنیت ساختمان و افزایش قیمت ساختمان خواهد شد.

  • مراحل اجرای هوشمند سازی ساختمان :

روش اجرای هوشمند سازی به این شکل است که در هوشمند سازی توسط تعدادی سنسور اطلاعاتی را جمع آوری و به سوی سیستم مرکزی ارسال میدارید و پس از تحلیل اطلاعات دریافتی فرامینی را به سمت عملگرها گسیل داریم . با این تعریف در مجموع میتوان گفت سه روش گوناگون برای هوشمند سازی ساختمان ها وجود دارد :

روش یک : استفاده از سیم کشی (BUS) مجزا برای نقل و انتقال اطلاعات

در این سیستم میتوان به معروف ترین و معتبرترین استانداردهای حوزه اتوماسیون از جمله EIB ، BACnet ، LON ، S-Bus و غیره اشاره داشت . در این سیستم ها اطلاعات بسته به استاندارد استفاده شده بر روی 1 ، 2 یا 4 زوج سیم منتقل میشود و این سیم های حامل اطلاعات کاملا از سیم های منتقل کننده جریان اصلی برق ایزوله می باشند.

روش دو: استفاده از سیم های برق به عنوان بستری برای نقل و انتقال اطلاعات

در این سیستم معتبرترین استاندارد موجود X10 می باشد . در این روش اطلاعات بدون نیاز به کابل کشی مجزا بر روی سیم های برق موجود منتقل می گردند . در این سیستم در هر نقطه کنترلی ، ماژولهایی نصب میشود که اطلاعات آمده از طرف مرکز کنترل را دریافت و به آن واکنش نشان داده و دستگاه متصل را خاموش یا روشن می نماید .

روش سوم :استفاده از سیستم های بی سیم برای نقل و انتقال اطلاعات

روش دیگری که این روزها بسیار مورد توجه واقع شده استفاده از سیگنالهای بی سیم (Wireless) به عنوان بستر ارتباطی سیستم هوشمند می باشد . در این روش فرمان ها از طریق سیگنالهای وایرلس ارسال و دریافت می گردند . از مهمترین استاندارد های این روش میتوان به Z-Wave و Zigbee اشاره کرد .
در استاندارد ها دستگاه ها علاوه بر اینکه نقش گیرنده اطلاعات را ایفا میکنند ، ضمناً پس از دریافت اقدام به ارسال مجدد آن مینمایند تا به این ترتیب محوطه تحت پوشش سیستم را گستر دهند .
در این روش علاوه بر سرعت بالای انتقال اطلاعات ، نیاز به تغییر در سیم کشی ساختمان وجود ندارد و به همین خاطر به راحتی در خانه هایی که امکان تغییر در سیستم سیم کشی ساختمان وجود ندارد به راحتی قابل اجرا می باشد

اطلاعات عکس

امتیاز پروژه ها

هیچ پروژه مرتبط با آن یافت نشد.
Call Now Button