دسته بندی :

مدتی‌ست که احساس می‌کنید منزل‌تان نیاز به کمی‌ بهبود و تغییرات دارد اما مطمئن نیستید که از میان بازسازی و نوسازی ساختمان، کدام راه را باید پیش بگیرید؟بسیاری از افراد از عبارات بازسازی ساختمان و نوسازی ساختمان به یک شکل استفاده کرده و حتی گاهی آن‌ها را به جای یکدیگر به کار می‌برند.

اما باید بدانید که بین این دو نه تنها از لحاظ واژگان، بلکه از لحاظ اجرایی نیز تفاوت‌های بسیاری وجود دارد که در این مقاله تصمیم به توضیح آن گرفته‌ایم. ممکن است با خود فکر کنید که شاید تفاوت این کلمات، آنقدرها هم مهم نباشد، اما باید بدانید که از لحاظ فنی تفاوت‌های مهمی ‌بین اقدامات بازسازی و نوسازی ساختمان وجود دارد و نیروهای متخصص، در این اقدامات به صورت جداگانه مهارت‌های متفاوتی دارند.

بنابراین آشنایی کلی با نوسازی و بازسازی ساختمان کمک می‌کند که هنگام نیاز به نیروی متخصص، به فرد مناسب دسترسی پیدا کنید و در صورت تصمیم به اجرای پروژه، با پیمانکار خود نهایت شفافیت را درباره اقدامات مد نظرتان داشته باشید. با استادکار همراه باشید.

منظور از بازسازی ساختمان چیست؟

معنی بازسازی ساختمان (restoration) مرمت ساختمان و برگرداندن آن به شرایط اولیه و اصلی‌اش برای ماندگاری و دوام بیشتر است. احتمالا این عبارت را در ارتباط با مرمت آثار و بناهای باستانی و تاریخی زیاد شنیده‌اید. البته بناهای مدرن و جدید نیز گاهی اوقات نیاز به بازسازی پیدا می‌کنند.

برای مثال گاهی پس از یک حادثه طبیعی مانند زمین لرزه و یا سیل، بناها نیاز به بازسازی و برگشتن به حالت اولیه دارند یا برخی اوقات نیاز به بازسازی بنا برای مستحکم سازی ساختمان و ایجاد دوام بالاتر وجود دارد. بازسازی ساختمان معمولا به تغییرات کلی ساختار و تعمیرات می‌پردازد. برخی از اقدامات رایج در پروژه‌های بازسازی عبارتند از:

 • تعمیر حفره‌های دیوارها با مصالح مشابه مصالح اصلی
 • تعمیر ساختارهای قدیمی
 • تعمیر کف ساختمان
 • تعمیر مشکلات تاسیساتی
 • مرمت نمای ساختمان
یه مطلب با حال دیگه ! ؟
سازه های پیش ساخته در بازسازی ساختمان در تهران
معنی بازسازی ساختمان (restoration) مرمت ساختمان و برگرداندن آن به شرایط اولیه و اصلی‌اش است.
معنی بازسازی ساختمان (restoration) مرمت ساختمان و برگرداندن آن به شرایط اولیه و اصلی‌اش است.

منظور از نوسازی ساختمان چیست؟

نوسازی ساختمان (renovation) زمانی اتفاق میفتد که شما ساختار کلی خانه‌تان را دوست دارید اما احساس می‌کنید که باید آن را کمی ‌مدرن و به عبارتی “نو” کنید. برای مثال سقفی جدید برای آن بزنید و یا دوشی جدید در حمام نصب کنید. در این فرایند، ساختار و قالب کلی ساختمان شما هیچ تغییری نخواهد کرد.

در واقع معنی نوسازی ساختمان این است که شما همان چیزی که در حال حاضر وجود دارد را تغییر می‌دهید و یا به آن عناصری جدید اضافه می‌کنید. نوسازی ساختمان معمولا به تغییر بخش‌های داخلی می‌پردازد. برخی از اقدامات رایج در پروژه‌های نوسازی عبارتند از:

 • نصب سقف کاذب برای مثال سقف پلکسی با طرح‌های مختلف
 • نصب کفپوش پارکت
 • نصب روکش تزئینی برای دیوارها برای مثال پنل دکوراتیو سه بعدی
 • چسباندن کاغذ دیواری جدید
 • تعویض دستگیره درها
 • تعویض کابینت‌های آشپزخانه
 • نصب کانتر جدید برای آشپزخانه
 • نصب وان و شیرآلات جدید در سرویس بهداشتی و حمام

بیشتر بدانید سقف کاذب آکوستیک چیست و چه کاربردی دارد؟

نوسازی ساختمان معمولا به تغییر بخش‌های داخلی می‌پردازد.
نوسازی ساختمان معمولا به تغییر بخش‌های داخلی می‌پردازد.

تفاوت بازسازی و نوسازی ساختمان چیست؟

افراد معمولا پس از گذشت بیش از ۱۰-۱۵ سال از عمر خانه و فرسوده شدن بنا نیاز به بازسازی خانه پیدا می‌کنند. زیرا طبیعتا پس از گذشتن این تعداد سال از عمر بنا، مواردی مانند کاشی‌ها، دیوارها، درها و … نیز نیاز به تعمیر و مرمت پیدا می‌کنند.

بازسازی همچنین می‌تواند برای ساختمان‌هایی که در مقابل زلزله و سایر حوادث طبیعی آسیب پذیر شده‌اند، انجام شود. همچنین در برخی موارد که ساختمان جزئی از هویت فرهنگی شهر است، برای مثال ساختمان‌های بافت تاریخی شهر، در صورت تخریب و فرسایش نما، امکان تغییر و تعویض آن وجود ندارد، زیرا در این صورت به چهره بافت تاریخی لطمه وارد می‌شود. در این گونه موارد، با استفاده از کمک متخصصین مرمت، نمای ساختمان بازسازی شده، با مواد مشابه تعمیر شده و به شکل اولیه‌اش بر می‌گردد.

یه مطلب با حال دیگه ! ؟
منزل مسکونی خود را بازسازی کنیم

در مقابل نوسازی ساختمان زمانی انجام می‌شود که ساختار بنا بدون مشکل است و نیاز به تعمیراتی ندارد، اما اهالی خانه به دلایلی تمایل به نوسازی داخل آن دارند. برای مثال ممکن است پس از گذشت چندسال کف پوش خانه از سنگ تبدیل به پارکت شود تا در عین تنوع، زیبایی و گرمای بیشتری در خانه ایجاد کند.

در نظر داشته باشید که نوسازی داخلی ساختمان با طراحی داخلی و تغییر دکوراسیون متفاوت است. سطح اقدامات انجام شده در نوسازی بسیار عمیق‌تر از تغییر دکوراسیون است. برای مثال برای تغییر دکوراسیون خانه، می‌توان به تغییر چیدمان وسایل و مبلمان و یا تعویض روکش صندلی‌ها بسنده کرد، در صورتیکه در نوسازی اقداماتی مانند ایجاد گچبری جدید و نصب چراغ‌های جدید در گچبری‌ها انجام می‌شود.

همچنین درصورتی که تاکیدی روی نگه داشتن خانه دقیقا به همان شکلی که از ابتدا بوده و یا به عبارتی بازسازی وجود نداشته باشد، ممکن است اهالی پس از چندسال تصمیم به نوسازی نمای ساختمان و تغییر کامل آن بگیرند.

در برخی از موارد نیز پروژه‌های بازسازی و نوسازی خانه به موازات هم و برای تکمیل یکدیگر صورت می‌گیرند. برای مثال ممکن است شما تمایل داشته باشید حمام خود را بازسازی کنید و تنها با کمی تعمیرات، آن را به شکل اصلی‌اش نگه دارید اما با اضافه کردن یک وان جدید؛ کمی‌ هم آن را نو و به روز و اصطلاحا نوسازی کنید.

ضمنا خوب است بدانید که در هیچ کدام از پروژه‌های بازسازی و نوسازی، کاربری فضاهای خانه شما تغییر نمی‌کند.

بازسازی به تعمیر عناصر فعلی ساختمان به شکلی که قبلا بوده‌اند و نوسازی به تغییر و جدید کردن اجزای ساختمان برای ایجاد تنوع و تازگی می‌پردازد.
بازسازی به تعمیر عناصر فعلی ساختمان به شکلی که قبلا بوده‌اند و نوسازی به تغییر و جدید کردن اجزای ساختمان برای ایجاد تنوع و تازگی می‌پردازد.

سخن آخر

پیشنهاد می‌کنیم در صورتیکه خانه شما به هرکدام از اقدامات بالا نیاز دارد و یا هنوز مطمئن نیستید که برای منزل شما، نوسازی چاره کار است و یا بازسازی، حتما از یک فرد متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید، زیرا طبیعتا دانستن نیاز اصلی خانه و ساختمان و انجام آن، شما را از هزینه‌ها و اقدامات غیر ضروری بی نیاز خواهد کرد.

یه مطلب با حال دیگه ! ؟
دکوراسیون آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *