دسته بندی :

روان شناسی نور در مبحث نورپردازی ساختمان

روان شناسی نور در مبحث نورپردازی ساختمان : در حال حاضر، نورپردازی نمای ساختمان بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است، چرا که مسئولین محلی نورپردازی نمای ساختمان های مسکونی و به خصوص  تجاری خود را یک ارزش افزوده به حساب می آورند.
جلوه دادن ساختمانی با نور مناسب یا فراهم آوردن تصویر مثبت منسجمی از طریق ایجاد یک محل بسیار زیباتر و مطمئن تر که دارای مزیت اقتصادی یا معماری باشد برای مسئولین بسیار مهم است.
طراح نورپرداز می بایست طرح زیبا و هوشمندانه ای را ارائه دهد. امروزه هنوز هم لازم است تا نورافکن های بکار رفته در نورپردازی نما ها هم چنان مقاوم و محکم باشند، همچنین کم مصرف باشند تا مانع از ایجاد آلودگی نوری غیر ضروری شوند.
یک طراح نورپرداز ماهر می تواند تمام این عوامل را با تعداد بسیاری نورافکن که به طور خاص به کار گرفته است را با دیگر کارهای نورپردازی نما هماهنگ کند
نورپردازی را می توان به عنوان عاملی محرک در کاهش و یا افزایش نیرو و ایجاد موقعیتی شایسته برای به انجام رساندن کارها به کاربرد. در حقیقت نسبت و تناسب میان سه نوع نورپردازی فضای کلی مکان را تعیین می کند.
فضایی که قسمت عمده آن توسط نورپردازی دورنمای عقب روشن می شود معمولا نوری منتشر شده و تخت دارد و قسمت کوچکی که نور محوطه کار یا نورپردازی اصلی دکور را شامل می شود معمولا دارای سایه روشن اندک و در محوطه ای عموما خنثی است. این محیط برای کارهای بصری مناسب است. اما نوری که زیاد از حد منتشر شده باشد، محیطی بدون سایه و تضاد ایجاد می کند. که باعث برانگیخته شدن واکنشی مشابه روزهای ابری در انسان می شود.

مشاهده نمونه کارهای آپاروف در آپارات : https://www.aparat.com/v/iYJk8

فضایی که توسط اندکی نور منتشر و مقدار بیشتری نور متمرکز روشن می شود، محیطی است پر تضاد که نور و سایه ای پر رنگ دارد. این نوع نورپردازی تحریکات را افزایش می دهد و حالات خاصی را بر می انگیزد.
فضایی که به این روش نورپردازی شده است روی افراد ساکن در اتاق تاثیر منفی می گذارد.
سایه روشن، از راه جلب توجهات و نظرها به سوی خود، باعث جهت دهی بصری می شود. افراد برای انجام دادن کارهای مشکل و پیچیده احتیاج به فضایی کم محرک دارند تا احساس راحتی کنند.
محیط های نورانی و پر محرک به منظور انجام دادن فعالیتهای معمولی روزمره مناسب اند. زیرا درجه تضاد بالا حس همکاری و شادی را در انسان به وجود می آورد.
نورپردازی خوب نیاز های انسان را برآورده می کند. همچنین با پس زمینه فضا تناسب می یابد و به بافت، رنگ و شکل (فرم) اسباب و لوازم فضا جلوه ای زیبا می دهد.
برخلاف این حالت، نورپردازی ناصحیح است، که در فرد حسی آزار دهنده ایجاد می کند. نورپردازی نامناسب می تواند محل را آکنده از جوی ناراحت کند یا ساکنان آن محل را عصبی، نگران و مضطرب سازد، فرد مدام این حس را با خود دارد که گویی عاملی در میانه، درست و به قاعده نیست. حتی ممکن است نور کم و حساب نشده موجب سردرد، خستگی چشم، اضطراب یا حتی تصادم به دلیل دید کم شود.
یه مطلب با حال دیگه ! ؟
آموزش نورپردازی فضاهای بیرونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *